Krijo Pc te ri

Shko poshtë

Krijo Pc te ri

Mesazh  EliTe Crew prej Sun Jun 13, 2010 11:54 am

Pershendetje antar te nderuar ne kete tutorial do te iu tregoi ne disa pika me te shkurtra dhe te veqanta se si mund te ndertoni nje kompjuter, por ju duhet qe te bleni apo gjeni pjeset kryesore qe iu nevoiten.

Ju mund te beni zgjedhjen e pjeseve qe deshironi ti perdor kompjuteri juaj.

Kjo gje iu jep juve kontroll balancues te qmimit si dhe cilesi te mire te
kompjuterit te juaj te krijuar nga ju.

Ketu i keni pjeset e nevojshme te kompjuterit qe iu nevoiten per ta krijuar
nje kompjuter:

• Processor Cooler Procesori i ftohjes
• Motherboard memory Pllaka amë me Ram memorie
• Graphics Card Kartela grafike ( te PA integruar iu preferoi une)
• Hard Drive Lexuesi ekstrem kryesor
• CD or DVD Writer Lexuesi per CD apo DVD Room
• Floppy Drive Lexuesi per Floopy
• Sound Card Kartela grafike te zerit
• Computer Case Kutia e kompjuterit apo shtepizes
• Power Supply Furnizuesi i energjise
• Monitor Monitori apo Vezhguesi
• Keyboard Tastatura
• Mouse Mousi


Hapi i Pare 1
---------------

Kutia e kompjuterit perfshin brenda ndaresin dhe prerjet e motherboardit.

Kjo na ndihmon per veprimet dhe drejtimet ne motherboard.

vendosim ndaresit neper qoshet dhe neper vrimat dhe vendet e pershtatshme.

Atë do te pershtatet me vrimat e zbrazura te motherboardit.

Nese motherboardi ka masa te ndryshme nga kutia e kompjuterit I/O (input/ output - hyrje/dalje) mburoj,

perdor mburojat qe kan ardhur me motherboard. Montoe motherboardin nga brenda ne kuti.

Tani, vendos Processor-in,ngrije ngritesin ne zbrazetire ne pjesen e CPU-se (proccesorit).

Kembet e CPU-se jane ndertuar ne ate menyre qe te jete e mundshme qe te vendos CPU-ne ne prize vetem ne

nje menyre (pra nuk mundesh me e ngjit gabim sepse veq nje menyre eshte e duhur per ta ngjit CPU-ne.

Prandaj, nese ju kete jeni duke e bere me rregull, do te jete leht te pershtatet.

Pastaj mbaje Processorin posht dhe mbylle me levelet apo ngritesit qe i ka.

Para vendosjen se CPU Cooler, vendos lidhjet e kabllos ne zbrazetiren e pershtatshme ne qender te CPU-se (cabllat)


Hapi i Dyte 2
---------------

Montoe Proccesor Cooler-in ne qender te processorit. Pra shtype leht qe ta vendosesh.

Vendose dhe kape me kapese ne prize te proccesorit.

Lidhe ventilatoret e CPU Coolerit me kokat e ventilatoreve te Motherboardit.

Ai zakonisht eshte me etiketen qe i shenon (CPU FAN 1)

Prizen e memory Modulit fute tek priza e gjate qe quhet DIMM-s.Zberthej te dyat dhe shtyje MEMORY-n drejt-posht.

Kapset ne pejset e vrimave do te mbyllen.

Pastaj me kujdes shtyj motherboardin ne sfond te mburojes I/O (hyrjev daljev qe i permenda me lart)

vendosi dhe shrengoi burmaket e motherboardit. (Mos i forco me krejt fuqine)

Ne vrimen ngjyre kafe afer processorit eshte vrima AGP per kraher Video. Fute Video kraherin barabart ne vrimen

e pajisur. Vendose dhe shtrengoe kreherin ne vendin e caktuar.

Behu i sigurt qe kreheri AGP Video eshte ne vendin e rregullt i vendosur.

Ne qoshe te Motherboardit ju mund te shikoni dy vargje bashkuese.

Lidhi apo bashkoi kutiat me vargjet bashkuese. Keto interlinja zakonisht jan me etiketa. Pra lexoi udhezimet qe

jan te shenuara ne mother board dhe aty i meson dhe i shikon se cila etiket lidhet apo nderlidhet me kembet e bashkuara
(pra me vrimat qe zbrazura)


Hapi i tretë 3
----------------

Tani ne duhet te montoj Floopy Drive, CD-DVD Drive dhe hard drive-n.

Zakonisht Motherboardi i ka 2 IDE gypa apo ngushtica. te Dy gypat i kane nga 2 menyra te kurdisjev.

Nese ju vendosni te 2 aparatet IDE ne te njejten kabell, ju do te keni kryesoren qe do te jeni "pronar" dhe tjetren qe do te jeni "rob".

Kjo eshte e njejta procedur e vendosjes per CD/DVD driver.

Shikoni per ndonje udhezues te HDD-se apo CD-se per te rregulluar rregullimet tjera. Kete ju duhet ta beni para se te vendosni burmet ne vendet e tyre.

Lidhi hard drive ne gypa te ndryshem nga ata te CD drives.

Kontrolluesi i Floppy-t ka nje prize me te shkurt se sa Kontrolleri IDE.

Po ashtu duhet te jesh i sigurt se pjesa e kablles se IDe, qe ka color apo ngjyr te kuqe, te vendoset ne pinin (kapsen)

Me ne fund, Fut ne prize cabllen kryesore te energjise "ATX" dhe lidhi te t'gjithe drives me POWER SUPPLY (Furnizuesin e energjis).

Nese keni me shume kuti coolers (ftohes) gjithashtu duhet ti lidhni ato.

Tani, Lidh Monitorin, Keyboard- tastaturen, mousin dhe speakers apo ndegjuesit e zerit mbrapa ne shtepiz.


Vendos kabllen e energjis ne sektor te energjis furnizuese.

Ri-kontrollo dhe njeher ngadal se a i ke bere lidhjet mire para se ta fillosh ndezjen e kompjuterit.

Dhe pastaj ndiz kompjuterin, dhe mund ta shikoni shfaqjen e "shokut tuaj" kompjuterit te krijuar nga pjeset e grumbulluara

EliTe Crew

Numri i postimeve : 158
Join date : 13/06/2010
Age : 26
Location : united cracker group

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi